Zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie

Każdemu z nas zależy na tym, aby trawnik w naszym ogrodzie prezentował się doskonale. Żeby tak się stało, należy o niego odpowiednio zadba. Bardzo ważnym czynnikiem przy tego rodzaju pracach jest systematyczność. Jaki sprzęt ogrodniczy przychodzi nam do głowy jako pierwszy, kiedy myślimy o pielęgnacji trawnika? Jest to oczywiście kosiarka. Warto jednak wiedzieć jakie inne sprzęty przydadzą się nam w pracach ogrodowych.

Wertykulator – co to za sprzęt i do czego służy?

Ważnym sprzętem, który pomaga w przygotowaniu trawnika przed sezonem, jest wertykulator. Co to za urządzenie? Wertykulator jest inaczej nazywany skaryfikatorem. Służy do wertykulacji, czyli napowietrzania oraz oczyszczania powierzchni trawnika. Pomaga on w łatwy sposób oczyścić go z mchu, chwastów i pozostałości starej trawy.

Jak dokładnie działa?

Jego praca polega na cięciu darni, czyli wierzchniej warstwy gleby. Wertykulator tnie darń na głębokość kilku centymetrów. Dzięki temu pozbywa się warstwy filcu i mchu. Co za tym idzie, nowa trawa ma lepszą możliwość wzrostu i warunki do rozwoju. Dodatkowo wertykulator podczas swojej pracy tworzy w ziemi otwory. Zapewniają one lepsze napowietrzenie gleby. Dzięki nim również woda oraz substancje odżywcze mogą szybko przeniknąć do korzeni trawy.

Budowa

Wertykulator zbudowany jest z dużej ilości noży. Zamocowane są one na bębnach urządzenia, które się obracają podczas pracy.

Podział urządzeń

Wertykulatory dzielimy na 3 grupy:

  • Ręczne
  • Elektryczne
  • Spalinowe

Wertykulacja a aeracja – czym się różnią?

Drugim zabiegiem pielęgnacyjnym dla naszego trawnika jest aeracja. Często jest mylona z wertykulacją lub te nazwy stosowane są zamiennie. Jak zapamiętać czym się różnią te dwa zabiegi?

Aeracja jest zabiegiem delikatniejszym od wertykulacji. Polega na nakłuwaniu podłoża. Ma ona wpływ na strukturę gleby. Dzięki aeracji nasza gleba jest rozluźniona i doskonale dotleniona.

Te dwa zabiegi się uzupełniają. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji nasz trawnik wygląda na idealnie zadbany.

Aeratory występują w kilku rodzajach. Między innymi:

  • Aerator bez napędu – np. w formie nakładek na buty lub walca z kolcami
  • Aerator elektryczny lub akumulatorowy – dobrze sprawdzi się w mniejszych ogrodach
  • Aerator spalinowy – znajdą zastosowanie na większych trawnikach

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz