Wspinaczka i alpinistyka – aspekt ruchów i preparacje do wycieczek

Praca nóg stanowi fundamentalny szczegół techniki wspinania, w każdych górach i skałach. Ogromnie istotne jest więc stosowanie należytego obuwia. Kiedyś, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu twórcy opracowali specjalny rodzaj gumy, zapewniając właściwe tarcie i przy tym nie ścierającej się zbyt szybko. Podeszwy z takiej gumy, z poprawnie ukształtowanym protektorem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są też współczesne buty wysokogórskie- skórzane lub plastikowe, z ciepłymi bucikami w granicach.

Wspinaczka na bazo kłopotliwych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie nieraz przy braku stopni wypada pracować nogami na tarcie używając wybrzuszane skały, wymaga całkiem innego obuwia. But musi być miękki, o cienkiej przestrzeni, pozwalającej czuć skałę.

Pierwotnie w użyciu były skórzane tak nazywane klaterki, później były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, chociaż szybko ścieralną gumą – więcej rad na domenie http://www.alpinistyka.pl/. Udoskonalenia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta oraz doboru podeszwy z kleistej gumy dla rozmaitych rodzajów skał. Ubranie wspinaczkowe może w głównej mierze nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być wystarczające ciepłe oraz chociaż częściowo chronić przed deszczem i wiatrem.

Najporządniej kiedy wewnętrzna warstwa odzieży ma predyspozycja do odprowadzenia potu na zewnątrz, co kreuje poczucie suchości, nawet gdy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach należy zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody i zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową czy też wełniany sweter oraz kurtkę z materiału nieprzemakalnego i odporna na wiatr, chociaż do pewnego stopnia.

Warto także zabrać ze sobą czapkę oraz rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie potrzebny do wspinania się. W czasie działań wspinaczkowych w plecaku niesiemy te szczegóły sprzętu oraz wyposażenia, które chwilowo nie są wykorzystane. Też jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, piloci wspinaczkowe czy również aparat fotograficzny najwygodniej jest transportować w plecaku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz