Właściwości stali, blachy oraz sposoby ich obróbki

W najwyższym stopniu powszechnym i zarazem słynnym typem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w skutku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu przypadkach dodaje się także inne metale w celu polepszenia właściwości, zwykle są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan.

W wypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka czy też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal dostaje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych wyżej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest bezsprzecznie wyjątkowa huta, gdzie fabrykuje się także inne rodzaje stopów metali – sprawdź lemiesze. Do tego, by powstał stop niezbędna jest wysoka temperatura, którą otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na każdym kroku napotykamy wiele rodzajów towarów stalowych, jest to materiał niesłychanie wytrzymały oraz zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia. Do tego, żeby uzyskać jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy różnych typów metali podzielić można na parę kategorii, pod względem wielu rozmaitych elementów fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a też zastosowania. Pierwszym oraz zarazem nadrzędnym podziałem traktującym stali jest skład chemiczny.

Tu wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). Później pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: zwykłą, wyższą lub najwyższą. Przez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź też gorąco oraz szybkotnąca), szczególna (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje dużo gotowych artykułów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub narzędziowym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz