Wielkie okno oraz okucia – jak dopasować okna do domu bądź budynku?

Im większe przeszklenia, tym trudniejsze ich ubezpieczenie. Zwiększają się jakkolwiek wszelkie parametry oraz ich dwustronne oddziaływanie: wielkość szyby i klasa antywłamaniowości decydują o jej ciężarze, a ten oddziałuje na grubość ramy, jaka musi ów ciężar podtrzymać. Zachowanie parametrów antywłamaniowych jest bardzo kłopotliwe przy znaczących przeszkleniach. Największe dostępne okno (czy może są to już drzwi) ma 200×220 centymetrów oraz przesuwny sposób otwierania. Takie drzwi muszą posiadać wkładkę hamującą ich podniesienie i wyjęcie oraz zatrzaskowe zamki otwierane kluczykiem, zamontowane u góry oraz na dole ramy. W oknach posiadających spełniać kryteria zwiększonej odporności na włamanie nie należy zastosować szprosów konstrukcyjnych- w gigantyczny sposób osłabiają one konstrukcję ramy. By były poprawne, powinny być szerokie- zajęłyby znaczną część powierzchni okna.

Gigantyczne okna to także obszerna powierzchnia do porządkowania, mycie okien ma okazję być o wiele bardziej uciążliwe niż w przypadku małych czy też też normalnych okien – przetestuj ofertę na https://eko-bud.com.pl/. Analizując oferty producentów okien, szybko wolno się przekonać, że korzystają oni z okuć wytwarzanych w kilkunastu przedsiębiorstwach. Każda z nich użytkuje indywidualne rozwiązania. Proponowane rozwiązania na ogół sprawdzają się do dobrego zabezpieczenia głównych miejsc ramy okna, czyli narożników oraz klamki.

Najważniejsze szczegóły zabezpieczające przed wyważeniem to: trzpienie oraz zaczepy antywyważeniowe, zabezpieczenie zawiasu dolnego, kilka rygli montowanych w rozmaitych częściach ramy, blokady antywyważeniowe, system co najmniej kilku rygli instalowanych na obwodzie ramy, klamki z atestowanymi wkładkami. Kupując okna, jesteśmy zdani na okucia firmy, z jaką współpracuje producent. Warto niemniej jednak pamiętać, iż okucia to 10-15% ceny okien i mają one być niezawodne, funkcjonować wiele lat oraz nie utrudniać żadnej z użytkowych funkcji okna, a również chronić je przed wyważaniem. Muszą wobec tego sprawiać, by rama skrzydła po mistrzowsku przylegała do ramy ościeżnicy i by między tymi elementami nie powstawały szczeliny, w które wolno wcisnąć narzędzie do podważenia skrzydła.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz