W jaki sposób funkcjonuje skrzynia biegów w aucie?

Kluczowym zadaniem skrzyni biegów jest optymalne spożytkowania mocy silnika. To ona umożliwia nam uzyskanie ogromnej prędkości samochodu przy względnie małych obrotach. Gdyby nie obecność skrzyni biegów, autem moglibyśmy jeździć tylko po prostym terenie. Jazda pod górki, często niesłychanie strome, jak w wypadku samochodów terenowych, nie była by dopuszczalna.

Skrzynia, prócz tego podstawowego zastosowania, umie też zmienić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego w obrębie skrzyni stosuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest szczegółem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest dopuszczalne w czasie wybrania pozycji luz. Na ogół znajduje się ona między biegami. Silnik pracuje wtenczas samoczynnie, nie napędzając stworzonego przez nas samochodu.

W co niektórych autach, oprócz lewarka do szablonowej zmiany biegów, znajduję się również drugi, jaki umożliwia nam zwiększenie lub też redukcję całego przełożenia – sprawdź skrzynia dsg. Idealna skrzynia biegów powinna nam zapewnić dużą trwałość i niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa wskazuje, zwalnia nas z ręcznej zmiany i ułatwia sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przenosi biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. Dzięki temu silnik jest mniej zmęczony i zmniejsza się szansa na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama struktura sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda także totalnie inaczej niż w modelu manualnym. Stereotypowa skrzynia składa się z trzech podzespołów. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń i zespoły sterowania.

Jakikolwiek użytkownik, który zakupił samochód z samoczynną skrzynia biegów ma obowiązek się wcześniej zapoznać z jej defektami i zaletami. Niejednokrotnie można usłyszeć, iż samochód z automatyczną skrzynią biegów więcej pali. Nie jest to do końca prawdziwość. Ten rodzaj skrzyń sporadycznie również ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, iż jest eksploatowany w słuszny sposób. To przykre wymiana, lub też jakiekolwiek prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są niezwykle kosztowne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz