Ogólnoświatowa technika wpływająca na powszednie życie

Większa część teoretyków i eksploratorów jest zgodna, co do niezwykle wydatnego przyspieszenia etapów globalizacyjnych w drugiej połowie dwudziestego wieku. Czas po drugiej wojnie światowej wydaje się być pod tym względem zupełnie bez pierwszeństwa, w porównaniu z wcześniejszymi dziejami świata. Znaczną w tym względzie funkcję odgrywa na pewno galopujący rozkwit najnowocześniejszych technologii. Współczesna technologia dała światu dużo śmiałych wynalazków, które przyczyniły się do takiego stanu rzeczy, niemniej w największym stopniu ciekawiącym oraz mającym najogromniejszy wpływ na aktualną sytuację świata wydaje się być Internet oraz serwis separatorów. To właśnie dzięki niemu, informacja przestała być strukturą zależną od czasu i przestrzeni. Komunikat, zanotowany przez jedną osobę w Singapurze, godnie natychmiast może być odczytany we Francji.

W tym sformułowaniu, świat zmniejsza się w sposób nieprawdopodobny, zacierając ogrom granic i odległości w relacjach międzyludzkich. Tę sytuację pogłębił, a właściwie tylko (lub aż!) spopularyzowało wykonanie architektur społecznościowych tj. mający najogromniejszą liczbę użytkowników. Jeszcze sto pięćdziesiąt lat temu, na co niektórych ziemiach nowoczesnej Polski następowała pańszczyzna, poddaństwo osobiste chłopów, Tobie zaś uprawiali ziemie co prawda innowacyjną, jednakowoż tylko jeżeli chodzi o czas średniowiecza – trójpolówką. Ciąg wynalazków, jakie w czasie poprzednich dwóch wieków skonstruował ludzki umysł, doprowadził do pełnego przeobrażenia naszej klarownej rzeczywistości.

Porównać wolno dwa obrazy; inkryminowanego chłopa pańszczyźnianego, jaki w pocie czoła uprawia nie swoją ziemię, i jego praprawnuka, jaki po wizycie w centrum handlowym leniwie klika „lubię to!” na swojej ukochanej gwiazdy zza oceanu. Technika oraz jej rozwój – to realny motor sprawczy przemian politycznych oraz społecznych w dziewiętnastym i dwudziestym wieku. Mimo, iż na pierwszy rzut oka dostrzegamy fenomenalne konsekwencje tego stanu rzeczy, to musimy także wziąć pod uwagę, jak wiele wiąże się z tym niebezpieczeństw oraz jak wiele zła ma prawo człowiekowi przynieść niekontrolowany rozkwit techniki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz