Najmniejsi asystenci w ogrodzie – w jaki sposób walczyć ze szkodnikami?

W wielu przypadkach w letni wieczór poprzez otwarte okno wpada do mieszkania delikatny, klarownie zielony owad, z przezroczystymi skrzydełkami oraz złoto połyskującymi oczkami – to złotook, owad, który jest naszym sprzymierzeńcem w ogrodzie. Dorosłe osobniki odżywiają się pyłkiem kwiatowym oraz nektarem, lecz jego larwy są mięsożerne i pożerają w wielkich ilościach mszyce, wełnowce, wciornastki, które są psujami.

Jedna larwa, zanim się przetworzy w dorosłego owada, skonsumuje około 500 mszyc. Innym drobnym sprzymierzeńcem jest dziubałek gajowy, pluskwiak, jaki upodobał sobie do żerowania drzewa i krzewy owocowe, mieszkając na nich aż do późnej jesieni – w razie problemów, można jednak sięgnąć po środki, jak Środki grzybobójcze Target
. Zjada jaja, larwy oraz mniejsze owady, które napotka na swojej drodze – w tym większość szkodników. Muchówki należą do rodziny bzygowatych, są drobnymi owadami, jakkolwiek nadzwyczaj żarłocznymi. Ukochanym pokarmem są larwy innych owadów, jednakowoż w głównej mierze mszyce. Zwabimy je do ogrodu wysiewając rośliny, kwiaty wydzielające słodki, mocny zapach, jak np. macierzanka, nagietki.

Aby zagwarantować użytecznym owadom przetrwanie zimy, porządnie jest pozostawić na obrzeżach ogrodu stertę suchych liści, gałęzi, gdzie znajdą zimowe schronienie. Wraz z nadejściem wiosny, kiedy każdego dnia budzi nas figlarny szczebiot ogrodowych ptaków, wstajemy z lepszym nastawieniem do nadchodzącego dnia. Co jednak zrobić, żeby dzikie ptaki zadomowiły się w naszym ogrodzie na dłużej, oraz jak istotna jest taka inwestycja? Jeżeli zapewnimy stworzonym przez nas skrzydlatym gościom wodę do picia, z pewnością w gorące dni nie będą jej szukać w innych punktach, lecz pozostaną u nas.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz