Których studiów nie opłaca się zaczynać?

Dziś w których niemal każdy nastawiony jest na odniesienie sukcesu na każdej płaszczyźnie życia, większość ludzi w czasie wyboru kierunku studiów bierze pod szczególną uwagę przede wszystkim perspektywy zdobycia po nich porządnej pracy. Nic w następstwie tego paradoksalnego, że kierunki takie jak automatyka, ekonomia czy filologie obce bez ustanku cieszą się wśród młodych ludzi największym zainteresowaniem. Kierunki te są aktualnie wymieniane wśród w najwyższym stopniu opłacalnych.

Niemniej jednak przecież propozycja uczelni wyższych jest znacznie szersza. Sporo uniwersytetów bez ustanku prowadzi kierunki, jakie w obiegowej opinii uchodzą za absolutnie nieopłacalne. Pośród nich wymienić wolno między innymi studia filologii klasycznej, studia filozoficzne, czy studia fizyki kwantowej. Choć w wypadku tych ostatnich wolno posiadać nadzieję, iż jeśli będzie się niesłychanie należytym, będzie wolno odkryć naprawdę przyzwoicie płatną oraz prestiżową posadę w jakimś legendarnym ośrodku badawczym.

Ogólnie twierdzi się, że większa część kierunków humanistycznych, może z wyjątkiem prawa, to kierunki niezbyt rentowne, co weryfikuje Pisanie prac Gdańsk. Przede wszystkim właśnie dlatego, że nie ma po nich pracy bądź że jest ona nazbyt mało płatna. Mimo to jednak bezustannie są tacy, którzy chcą właśnie te nieopłacalne kierunki studiować. Wolno sobie zadać pytanie, z jakiej przyczyny tak się dzieje? Z pewnością większość z tych ludzi podchodzi do studiów nie jako do dyspozycji uzyskania tytułu magistra, to właśnie dzięki któremu uda się odszukać właściwą pracę, lecz traktuje okres studiów jako czas, w jakim przede wszystkim można w pełni rozwijać swoje zainteresowania.

Wielokrotnie są to ludzie z kolosalną pasją, dla których chodzenie na zajęcia czy spędzanie wielu godzin nad książkami jest po prostu kolosalną przyjemnością. I tu pojawia się paradoks, bo wielokrotnie okazuje się, że właśnie takie osoby z pasją oraz szerokimi horyzontami, odnoszą znaczny sukces również finansowy. Bo trzeba pamiętać o tym, że na sukces najogromniejsze szanse mają wszyscy, którzy są odpowiednimi ekspertami oraz lubią to, co robią. W efekcie wobec tego studiowanie na nieopłacalnych kierunkach może być nadzwyczaj korzystne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz