Kredyt hipoteczny – wyselekcjonować w euro czy w złotym?

Współcześnie już niemalże nikt nie otrzyma w stworzonym przez nas kraju kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, żaden bank nie oferuje konsumentom takiego rozstrzygnięcia. Pozostają wobec tego kredyty udzielane w euro i w naszej idealnej rodzimej walucie – złotówce.

Mimo to od 1 stycznia 2012 roku, po rekomendacji wydanej bankom przez Komisję Nadzoru Finansowego, a dotyczącą udzielania kredytów hipotecznych, coraz trudniej jest pozyskać tego rodzaju kredyt. Najogromniejsze zaostrzenia zostały zastosowane wobec kredytów hipotecznych udzielanych w euro, w następstwie tego również już tylko 11 banków udostępnia tego typu kredytów w euro. Do tego banki stosują rozmaite swoje utrudnienia do dostępu do euro, jak choćby wybitnie wysokie progi popłatne członków rodziny (jeden z banków wyznaczył nawet pułap płac na 11 000 złotych netto). Niektóre tez banki dają kredyty w euro jedynie tym familiom, gdzie przynajmniej jednakże postać zarabia naturalnie w tej walucie.

Prócz tego Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła minimalne procentowe kwoty, jakie powinien uskutecznić kredytobiorca, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny – po więcej serdecznie zapraszamy na kredyty gotówkowe bez zaświadczeń na get-money.pl. I tak rata kredytu zaciągniętego w euro nie może naruszyć 42 procent przychodu netto kredytobiorcy, w trakcie kiedy w kredycie hipotecznym zaciągniętym w złotych ten próg jest na wielkości 50 procent, jeśli osoba zyskuje poniżej średniej krajowej i na wysokości 65 procent dochodu netto, jeśli wynagrodzenie jest na poziomie wyższym aniżeli średnia krajowa.

Chcą uzyskać kredyt gotówkowy – także zostały zaostrzone kryteria jego przyznania. Kolejne zalecenie KNF-u to zwiększenie kwoty kapitału, przeznaczanego przy wyliczeniu wysokości kredytu, powinno być wyższe o 20 procent, na domiar tego też zalecono podnieść stopę oprocentowania kredytu hipotecznego do chociaż takiej, jaka obowiązuje w danym banku przy udostępnianych pożyczkach złotówkowych. Po kwitowaniu poszczególnych obostrzeń traktujących kredytów hipotecznych udzielanych w euro okazuje się, że często wzięcie kredytu w rodzimej walucie jest mnóstwo korzystniejsze dla kredytobiorcy niż korzystanie w tym wypadku z euro.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz