Kiedy najporządniej rozpocząć budowę domu?

Planując budowę własnego domu, należałoby jest tak zaplanować pojedyncze jej etapy, żeby optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe i nie mieć przy okazji tego rodzaju kłopotów, że mróz utrudni nam na przykład dokończenie pewnego etapu budowy. Dlatego najlepszym, maksymalnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowniczych przedwczesną wiosną, by najpóźniej w miesiącach jesiennych zakończyć prace na zewnątrz budynku, gdy będzie on już zadaszony, okna oraz drzwi będą zamontowane. Dlatego również prace i czynności połączone z przygotowaniem samej budowy należałoby rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, gdyż uzyskiwanie poszczególnych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji przecież może trwać kilka ładnych miesięcy. Nawet kwestia przyłączenia poszczególnych mediów, decyzje wydane w tej sprawie też powodują dodatkowy czas, nieodzowny do uzyskania warunków istotnych dla rozpoczęcia należytych prac budowlanych. Największym wrogiem procesu budowy jest mróz, bo większość prac powiązanych z murowaniem lub tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, perfekcyjne jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa uwypukla – to podstawa całej konstrukcji, powinien być w następstwie tego wykonany z właściwej jakości materiałów, pieczołowicie, ze znajomością sztuki budowlanej – rekomendujemy też alternatywę, domy modułowe. Na pewno przystępując do tej czynności, nie można robić tego późną jesienią, gdyż mróz jest największym wrogiem świeżo zrealizowanego fundamentu. Najprzyzwoiciej w takim razie zrealizować ten etap prac wczesną wiosną, porządnie wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, iż budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany pękały.

Dobrze wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza obiektu wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest bardzo ważne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika zrealizowania fundamentu jest też zależna od jakości oraz typu podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. W następstwie tego wykonanie fundamentu pod dom warto jest powierzyć wykwalifikowanej, sprawdzonej ekipie, by mieć pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego typu prac powinien być najwyższej jakości, najlepiej jest zamówić gotowy beton, przywieziony na budowę w wyjątkowej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza albowiem miarodajne niebezpieczeństwo jego słabszej jakości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz