Jak walczyć z nałogiem od alkoholu?

Każda figura uzależniona od nałogów żąda fachowej pomocy profesjonalistów, czyli terapeutów. Dlaczego psychoterapia jest tak znacząca w walce z uzależnieniami? Terapeuta umie podczas długich rozmów z nami znaleźć źródło powstania nałogu, a tym samym zapewnia nam narzędzie do walki z nałogiem.

Jakikolwiek nałóg jest ucieczką od czegoś, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy. Terapia alkoholowa absorbuje nawet do 14-tu godzin na dzień. Dla chorego jest to ciężka praca. Jej obowiązkiem jest skupienie się na mechanizmach alkoholizmu towarzyszących uzależnieniu. Kuracja typu detoks alkoholowy dąży do uwolnienia się osoby schorowanej od następstw alkoholizmu. Innym kwestią terapii alkoholowej jest renowacja tego, co przez lata picia zostało popsute. W zasadzie są to komplikacje rodzinne – nawet trwały rozpad rodziny, strata pracy, majątku, przyjaciół, inaczej wypada życie rozpocząć od oryginalna. A nie jest łatwo zaczynać pionierski rozdział w własnym życiu mając już swoje lata i nie mając nic obok siebie. Samo odrestaurowanie zaufania innych do siebie jest procesem długofalowym. Uzależniony od alkoholu pije każdego dnia. Organizm domaga się coraz to większej ilości alkoholu, może to trwać kilka dni. W pewnym momencie organizm ludzki stanowczo protestuje.

Alkoholik nie może już więcej wypić. Organizm nie akceptuje alkoholu. Gwałtowne odstawienie alkoholi sprawia przypadłości zdrowotne – bóle głowy, drżenie kończyn, omdlenia. Chory nie może spoglądać na alkohol. Przez kilka dni żyje w pełnej abstynencji – może właśnie wtedy poprawnie byłoby zaoferować odwyk alkoholowy, innymi słowy rozpoczęcie leczenia. Czasu jest nie wiele, ponieważ te kilka dni abstynencji przymusowej mija błyskawicznie, a później wszystko zaczyna się od innowacyjna. Leczenie to proces nadzwyczaj długi, skomplikowany. W pierwszych miesiącach terapii chory ciągle walczy ze uciszeniem nałogu. Jakakolwiek myśl o alkoholu powoduje chęć natychmiastowego napicia się. Kolejne lata walki z nałogiem to również ciągła walka z samym sobą. Okazji do napicia się jest jakkolwiek tak mnóstwo. Pijakiem jest się do zakończenia życia. Powrót do nałogu jest dopuszczalny w jakiejkolwiek chwili, a ciągłe wypicie chociażby kieliszka wódki, u alkoholika sprawia powrót do dawnych przyzwyczajeń. Na jednym kieliszku się nie skończy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz