Jak długo trwają studia? Kulminacja nauki pracą licencjacką lub ewentualnie doktorską

Jeszcze do niedawna dominowało przekonanie, iż figura z wyższym wykształceniem powinna móc pochwalić się uzyskanym tytułem magistra. Aktualnie jednak, po wprowadzeniu podziału studiowania na dwa etapy, dużo osób decyduje się na zwieńczenie własnej edukacji na poziomie licencjata, zakładając, że będzie zajmować się konstruowaniem osobistej kariery zawodowej, a na studia magisterskie wróci być może później. Oczywiście bezustannie są osoby, które decydują się na studia magisterskie od razu. W pewnych momentach niemniej jednak wybierają absolutnie inny kierunek, by podczas pełnego procesu studiowania zdobyć wiedzę z rozległego obrębu i móc pochwalić się uzyskanym wykształceniem w dwóch rozmaitych dziedzinach.

Jak najbardziej z punktu widzenia młodego człowieka sytuacja ta jest idealna. W ciągu pięciu lat studiów ma on szansę ukończenia dwóch kierunków. Taką praktykę stosują na przykład młodzi praktykanci żurnalistyki, którzy w pierwszej kolejności zdobywają tytuł licencjata z obrębu politologii, socjologii czy też polonistyki czy kulturoznawstwa, a następnie kontynuują naukę na studiach typowo redakcyjnych – w korekcie prac wspomogą zawodowcy z usługi korektorskie. Bo należy tutaj zaznaczyć, że aktualnie w znacznej większości przypadków studia magisterskie trwają wyłącznie dwa lata, w czasie jakich trzeba uczestniczyć w zajęciach z przedmiotów mających w głównej mierze poszerzyć ogólną wiedzę w danej dziedzinie oraz w takich, jakie zezwalają na rozwijanie własnych, nieraz niezmiernie wąskich zainteresowań. Najważniejsze podczas studiów magisterskich jest oczywiście seminarium. To specyficzny rodzaj zajęć, który odbywa się w mniejszych aniżeli standardowe, dwudziestokilkuosobowe, grupach.

Na początku seminarium, każdy z jego uczestników wybiera sobie konkretny temat, jaki w ciągu całych studiów magisterskich chce zgłębiać. W następnej kolejności w czasie olejnych spotkań prezentuje wyniki swojej pracy, by na koniec stworzyć na ich podstawie pracę magisterską. Studia magisterskie oczywiście kończą się tak zwaną obroną pracy. Diagnostyka studiów jest wypadkową oceny pracy, obrony i średniej ocen zdobytych z poszczególnych egzaminów zdawanych w trakcie studiów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz