5 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić ze swoim odkurzaczem

Niewiele urządzeń gospodarstwa domowego ma większe zastosowanie niż odkurzacz . Jesteśmy zależni od nich na dobre i na cienkie, aby wkroczyć i wyssać najgorszy bałagan, jaki może stworzyć życie. Ale istnieje granica tego, ile nadużyć mogą wytrzymać te zwykle solidne maszyny. Bez względu na rodzaj posiadanego odkurzacza , należy unikać kilku czynności, aby urządzenie było zawsze gotowe, gdy jest potrzebne.

Oto pięć rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić ze swoim odkurzaczem.

Odkurzanie twardych przedmiotów

Większość z nas to zrobiła: podczas odkurzania domu zauważamy na podłodze grosz, śrubę lub mały kamień i zamiast zatrzymywać się, aby go podnieść, po prostu przejeżdżamy maszyną nad przeszkodą i mamy nadzieję, że będzie jak najlepiej.

Ale to może być duży błąd. Te twarde przedmioty mogą spowodować poważne uszkodzenie wnętrza maszyny lub utknąć w miejscach, z których trudno będzie je usunąć. To prawda, że ​​taki błąd może nie zrujnować odkurzacza za każdym razem, a niektóre maszyny całkiem dobrze radzą sobie z tego rodzaju nadużyciami, ale jeden raz może wystarczyć, aby zrujnować drogi odkurzacz. Unikaj ryzyka i zawsze podnoś twarde przedmioty ręcznie.

Odkurzanie płynów? Czy to jest możliwe?

Zwykłe odkurzacze nie są przeznaczone do zbierania wody i innych płynów. Jeśli kiedykolwiek kusi Cię przejechanie odkurzaczem po kałuży wody, pamiętaj, że grozi Ci porażenie prądem i poważne uszkodzenie urządzenia. Nawet jeśli unikniesz katastrofy, będziesz mieć paskudny bałagan na rękach, gdy przyjdzie czas na opróżnienie kosza lub worka na kurz.

Z drugiej strony odkurzacze na sucho, znane również jako odkurzacze sklepowe , są specjalnie zaprojektowane do zbierania wody i innych płynów bez narażania życia użytkownika lub maszyny. Odkurzacze na mokro i na sucho są stosunkowo niedrogie i mogą być doskonałym dodatkiem w sytuacjach awaryjnych, w których trzeba odkurzyć rozlane płyny lub kałuże. Ale nigdy nie używaj do tego zwykłego odkurzacza.

Wyczyść worek po przepełnieniu

Powinno być oczywiste: kiedy pojemnik lub worek na kurz jest pełny, należy go opróżnić. Jeśli tego nie zrobisz, wydajność odkurzacza zostanie drastycznie zmniejszona, a Ty ryzykujesz przegrzaniem i uszkodzeniem urządzenia. Jednak zbyt często się spieszymy i dochodzimy do wniosku, że pełna torba wystarczy na jeszcze jedno zadanie. Potem jeszcze jeden. I kolejny.

Jeśli zauważysz, że odkurzacz nie ma wystarczającego ssania, najpierw sprawdź torbę lub kosz. W większości przypadków ich opróżnianie może mieć ogromny wpływ na działanie odkurzacza. Regularne opróżnianie zmniejszy również obciążenie silnika, wydłużając w ten sposób żywotność maszyny.

Bieganie po kablu

Przewody odkurzacza są mocne i zwykle mogą wytrzymać pewne urazy, ale uruchamianie odkurzacza za pomocą wirującej szczotki nad przewodem elektrycznym to zły pomysł. Ten sam ruch, który wpycha brud do odkurzacza, może strzępić się lub uszkodzić zewnętrzną część przewodu. Z biegiem czasu nawet najlepsze przewody zaczną wykazywać uszkodzenia, co sprawi, że będą niebezpieczne w użyciu.

Przedwcześnie wyrzuć maszynę – Może twój odkurzacz nie zbiera brudu tak, jak kiedyś. Jeśli po prostu założysz, że jest stary i wymaga wymiany, możesz się bardzo mylić. Szereg prostych rozwiązań może przywrócić maszynę do perfekcyjnej pracy.

Najpierw spróbuj sprawdzić pojemnik na kurz lub worek. Gdy jest pełny lub prawie pełny, wiele odkurzaczy zaczyna działać słabo. Jeśli opróżnianie to nie działa, odkurzacz może być zablokowany. Odłącz urządzenie i wykonaj jakąś pracę detektywistyczną. Czy wąż jest zablokowany? A co z otworami, przez które wąż wchodzi do urządzenia?

Czy wałek szczotki obraca się swobodnie, czy też należy usunąć nagromadzone włosy i włókna dywanu? Czyszczenie wałka szczotki może w magiczny sposób odmłodzić odkurzacz. Regularne przeglądy i konserwacja Twojego odkurzacza sprawią, że będzie on działał jak nowy. Nie ma wątpliwości, że odkurzacze bezprzewodowe przejmują rynek.

Silnik jest uszkodzony, więc co teraz?

Czy Twój odkurzacz nagle wyłączył się w trakcie sprzątania? Czy robi to wielokrotnie? Łatwo założyć, że taka wydajność oznacza, że ​​silnik się wypala i możesz zareagować, kupując nowy odkurzacz.

Ale bardziej prawdopodobne jest, że silnik odkurzacza po prostu się przegrzał z powodu pełnego pojemnika na kurz lub worka na kurz lub że włosy lub włókna zablokowały rolkę szczotki i spowodowały przegrzanie. Sprawdź, czy nie ma tych problemów, a także zatkania, a następnie spróbuj ponownie włączyć urządzenie. Twoja próżnia może mieć funkcję automatycznego wyłączania, która wyłącza silnik, gdy się przegrzewa; może zacząć się ponownie po ostygnięciu.

Należy pamiętać, że niektóre modele mają przycisk ręcznego resetowania, który należy nacisnąć, aby zresetować silnik. Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać instrukcje dotyczące resetowania modelu. Aby zapobiec takim przestojom, regularnie sprawdzaj różne części maszyny: pojemnik lub worek na kurz, węże, połączenia węży i ​​wałek szczotki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz